שאלות שאתם רוצים לשאול את עצמכם לפני פתיחת עסק

פתיחת עסק היא לא עניין של מה וכך. אנשים רבים פותחים עוסק פטור כדי ל"נסות את מזלם" כעצמאיים ואחרים פותחים עסקים עם תקציב גדול יותר, מטרות גדולות יותר ובהתאם לכך גדלה גם הפעילות, המחויבות, האחראיות וכל היתר. פתיחת עסק מצריכה הנהלת חשבונות תקנית ומתמדת, השקעה ועבודה גם בתקופות שהעסק אינו מניב רווחים נאים (בעיקר בתחילת הדרך) ומצריך מאתנו לקבל החלטות שונות חשובות.

על מנת להקל עליכם את הליך פתיחת העסק יהיה עליכם להגיע בטוחים יותר בעצמכם ומוכנים יותר לפעול. זאת תוכלו לעשות רק לאחר שתשאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

 1. התנהלות נכונה-  כיצד העסק שלכם יכול להצליח בגדול?

 העסק שלכם יצליח רק בעזרת פריוריטי, שהיא מערכת לניהול אינטגרטיבי עסקי, מה שיסייע לעסק שלכם להתפתח בצורה הנכונה ביותר, להניב פירות ולקדם אתכם מבחינה פיננסית. המערכת עושה שימוש אצל אלפי חברות מקצועיות ובעזרת מגוון מודולים מאפשרת יכולת גידול בשפות שונות, בהתאם לחוקי המס.

 1. תזרים – כמה זמן תוכלו להחזיק בתקופת בניית העסק?

  הכסף הוא הדלק של העסק שלך. ללא כסף העסק יהיה על זמן שאול. כדי לייצר כסף צריך להביא לקוחות, לשמר אותם, להביא לקוחות חדשים ולעבוד בצורה מקצועית במקביל לשביעות רצונם. ההתנהלות הכלכלית שלכם גם היא תסייע לאורך החיים שלכם ושל העסק שלכם, אך הסכום ההתחלתי אתו אתם מתחילים לפתוח את העסק שלכם – האם הוא מספיק לכם? כמה יישאר לכם לאחר רכישת ציוד/מלאי וכל מה שאתם זקוקים לו?

 2. ידע מקצועי – האם אתם יודעים מספיק כדי לתת שירות/למכור מוצרים בתחום המבוקש?

  האם יש לכם הידע הדרוש לספק שירותים מעולים בתחום שלכם? האם יש לכם ידע מספיק בנוגע למוצרים שאתם מוכרים? האם יש לכם הכשרה מקצועית לעסוק בתחום שבו אתם עוסקים? לדוגמה אם אתם מספקים שירותי תיקון מחשבים אתם וודאי תרצו הכשרה מקצועית לעסוק בתחום וכי טיפול ביתי בתקלות פרטיות שלכם לא בהכרח יספיקו בפתירת הבעיות של הלקוחות שלכם.

 3. קהל יעד – האם יש קהל למוצר/שירות שלכם? היכן הוא נמצא? האם הוא מספיק גדול?

  מי צריך את המוצר שלכם? באיזה גיל? מגדר? אזור מגורים? כיצד תגיעו אל קהל היעד הזה? אם מדובר בחנות פיזית הרי שבחירת המקום הינה חשובה ביותר, אם מדובר בעסק אינטרנטי הרי ששם יש צורך לשים דגש על פרסום ממוקד יותר.

 4. הצלחה/כישלון – כיצד תדעו להתמודד עם עלייה מהירה בפעילות או ירידה חדה בהכנסות?

  אנשים רבים רק רואים את ההצלחה לנגד עיניהם אבל הספק הקטן שאולי פעם יכשלו עדיין קיים בהם, לכן בסופו של דבר לרבים מהעסקים שנפתחים זה קורה – הם פושטים את הרגל מהר מאוד. לאחר מכן הם שוקעים בדיכאון, מתרחקים מפתיחת עסק חדש כמו מאש ואף גורמים לאנשים אחרים לוותר על החלומות שלהם בגלל שהם וויתרו על של עצמם.

 5. תשוקה – האם אתם אוהבים מה שאתם עושים?

  כמו בכל דבר בחיים. אם אין לכם תשוקה למקצוע, לתחום, למה שאתם עושים – אז בשביל מה אתם קמים בבוקר ועושים את זה? תשוקה ואהבה למה שאתם עושים תהיה הצד הראשון שלכם בדרך להצלחה.

אין ספק כי אלו הן שאלות חשובות, אך מומלץ לוודא כי פתיחת העסק נעשית בתמיכה של אנשי מקצוע וכן לפי חוקי המס בישראל. השכילו לעבור עם רואה חשבון ובדקו אם אתם זכאים להחזרי מס!