מדרגות מס

היתרונות והחשיבות של מדרגות מס הכנסה

מדי שנה נקבעות מדרגות המס לשנה הקרובה. הכוונה היא לטבלה שמראה באילו תנאי שכר ישלמו השכירים את אחוזי מס ההכנסה הנקובים בחוק. הרעיון העומד מאחורי מדרגות המס הינו חברתי וכלכלי. הרי לא ניתן לגבות מכל האוכלוסייה את אותו סכום של מס הכנסה שכן לא כולם מקבלים את אותה המשכורת. לכן שיטת מדרגות המס היא פרוגרסיבית ובאה להקל על מי שמשתכרים מעט וגובה מס גבוה יותר ממי שמקבלים משכורות גדולות. את מדרגות המס לשנה הקרובה החליט שר האוצר לבטל וכולם יכולים לראות את הטבלה העדכנית.

המטרה היא צמצום הפער החברתי

מדינה מתוקנת מבקשת להקל על כל מי שנזקק לכך ונעזרת יותר מבחינה כלכלית ממי שיכול להרשות לעצמו. כמובן שהמדינה לא מבקשת אלא קובעת מדיניות ורשות המיסים היא הזרוע המבצעת של שיטת המס הנהוגה בארץ. לאורך השנים ניסתה המדינה להקל עד כמה שניתן על השכבות החלשות ויש אחוזי אוכלוסיה שאינם משלמים מס הכנסה משום שאינם מגיעים לסכום המינימאלי של הכנסה חודשית. מכיוון שכך, המדינה הגדירה ומעדכנת את הסכומים המחויבים במס ואת אחוז המס השולי. כמובן שככל ועולים בסכומים, כך עולה המס והתקרה היא 48%.

ההתייחסות למדרגות המס

מצד אחד, הגדרת מדרגות מס הכנסה מחושבות על פי טבלאות שנתיות, אולם בפועל נהוג להתייחס אליהן מדי חודש בחודשו. לעיתים, בעקבות מדיניות מס משתנה שמחליטה עליה הממשלה ובדיקות שוטפות של אנשי המקצוע, משתנות מדרגות המס תוך כדי השנה הנוכחית ואז השינויים מתבצעים, אולם החישובים הם שנתיים ולרוב גם בפועל הם מתעדכנים בהתאם. יש לציין גם כי הקלות במס מטעמים מגוונים כמו מגורים בקו עימות או באזורי פיתוח, מקלים על מדרגות המס ובשל כך יכולים אזרחים העונים לאחד הקריטריונים הללו ליהנות מתשלום מס מופחת לאורך כל תקופת ההקלות. ההגדרות הללו מבקשות להיטיב גם עם מי שמתמודד עם פריפריה גיאוגרפית, חברתית וכיוצא בזה.

להתייעץ עם אנשי מקצוע

למרות שהכל נגיש לציבור והמידע שקוף לחלוטין, עדיין אין מספיק ידע למרבית האנשים כדי להבין את משמעות מדרגות המס ולכן מי שבאמת רוצה לחיות בלב שלם עם הניכויים השונים בתלוש המשכורת, ההמלצה היא להיפגש עם איש מקצוע, בין אם מדובר ביועץ מס, רואה חשבון וכדומה. הליווי והתמיכה של איש המקצוע תוכל תמיד להאיר את נושא המס והגבייה באור הנכון ובנוסף, אפשר לבקש החזרי מס.