כיצד תכנון פיננסי מוקדם יכול לסייע ביכולת החזר תשלומי משכנתא?

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על חשיבותו של תכנון פיננסי, יועצים וחברות מציעים לך את שירותיהם תחת כל עץ רענן (ובכל אתר זמין), בנקים וסוכני ביטוח מזמינים אותך להיעזר בהם בתכנון הפיננסי שלך, תחת שם זה ושמות נוספים. מה הוא אותו תכנון פיננסי נכסף שכולם מדברים עליו? בפשטות, תכנון פיננסי הוא היכולת לדעת היכן נמצאים כל הכספים שלך, בכל רגע נתון, כמה מהם נזיל ועומד לרשותך וכמה ממנו ישתחרר רק בעוד X או Y זמן. התכנון הפיננסי מקיף את כל הרבדים השונים של הנכסים שיש בידיך (משכנתאות, קופות גמל, קרנות השתלמות) ואף ביטוחי מנהלים וקרנות פנסיה, אשר מיועדים ליום שלאחר פרישתך ממעגל העבודה.

תכנון היום ימנע שברון לב מחר

התכנון הפיננסי המקדים, על כל צדדיו השונים, מאפשר לך קבלת תמונת מצב מפורט ומדויקת ככל האפשר, אשר מסייעת לך להיערך לעתיד בצורה האופטימלית. אחד הצדדים השגורים והמוכרים לרוביו של תכנון מסוג זה, הוא רכישת דירה, לצורך מגורים או השקעה. נוכל כולנו להסכים שרכישת דירה הינה צעד רציני, אליו יש להתייחס בכובד ראש ואין לבצעו כלאחר יד. אם אינכם נצר למשפחת רוטשילד, אריסון או דנקנר, סביר להניח כי ההון העצמי (הכסף שאתם מביאים "מהבית") לא יספיק לצורך רכישת הדירה, ותיאלצו להשלים את הסכום בלקיחת משכנתא. תכנון פיננסי מקיף, המגובה בייעוץ משכנתאות בלתי תלוי (שאינו עובד אחד מבנקי המשכנתאות), יאפשר לכם למצוא את המשכנתא המשתלמת ביותר מבין כל המוצעות לכם, לקבל נתונים (ולהשוות) בין התכניות השונות (לעיתים, אף באותו בנק ממש) ולתפור עבורכם את המשכנתא המתאימה ביותר, שהחזריה החודשיים לא יאלצו אתכם לרדת מרמת המחיה אליה אתם רגילים.

מי יציל את הבית שלי?

אנחנו שומעים על אינספור מקרים בהם לווים שקיבלו משכנתא, לא הצליחו לעמוד בתנאיה, פיגרו בהחזר התשלומים (או אף לא שילמו אותם משלב מסוים) ונאלצו להתפנות מביתם. מקרים קורעי לב אלה, לרוב, הינם מקרים של אנשים שמטה לחמם נפגע (בעקבות פיטורים, פציעה או מחלה קשה) ומחוסר תכנון פיננסי מוקדם מקצועי (או כתוצאה מתכנון פיננסי לקוי) פשוט איבדו את יכולת ההחזר שלהם במכה אחת. היות ומשכנתא הינה הלוואה הניתנת כנגד משכון הנכס עצמו (כערובה להחזר ההלוואה) – ההמשך מתבקש מאליו ועצוב.

יועץ פיננסי – מהו?

יועץ פיננסי הינו מורה הנבוכים האישי שלך בנבכי הפיננסים: הוא יוכל לבדוק את תנאי קרן הפנסיה שלך ולהשוות את נתוניה ותנאיה לביטוחי מנהלים מקבילים, הוא יוכל לבדוק האם קרן ההשתלמות שלך עומדת להשתחרר, האם משתלם לך לחדש אותה, היכן ובאילו תנאים. הוא יוכל לבדוק את המשכנתא שלך לעומקה (מול יכולת ההחזר שלך) ולהמליץ האם כדאי למחזר אותה (ה"טרנד" האחרון בהצעות הבנקים למשכנתאות) או לא.

לסיכום:

כמו בכל תחום בחיים – סוף מעשה במחשבה תחילה.

כאשר מדובר בתחום אקוטי כמו הפיננסים (וכפועל יוצא מכך – עתידך), מומלץ לפנות ליועץ המתמחה בתכנון פיננסי מקיף כבר היום, על מנת שלא להצטער בהמשך.