כיצד לוקחים הלוואה בחוכמה

לא מעט אנשים ממהרים לקחת הלוואה בשביל להחזיר חובות, לכסות מינוס, לפתוח עסק או לצורך שימושים אחרים כגון רכישת דירה, תשלום לימודים או יציאה לחופש. כיום מנעד האפשרויות לנטילת הלוואות הוא מאוד גדול בזכות גופים חוץ בנקאיים שמאפשרים נטילת הלוואה בתנאים נוחים.

אך נטילת הלוואה היא דבר שצריך להיעשות בחוכמה ומתוך שיקול דעת הצופה לטווח הרחוק, אחרת נמצא את עצמנו בסבך שאנחנו לא יכולים לצאת ממנו, סבך במסגרתו הלוואה שאנחנו נוטלים בתנאים לא טובים עלולה לגרום לנו להתדרדר למינוס שיאלץ אותנו לקחת הלוואה נוספת בשביל לכסות אותו וכך מהר מאוד נמצא את עצמנו בלופ של נטילת הלוואות במטרה להחזיר הלוואות קודמות.

נטילת הלוואה יש לה אפקט פסיכולוגי והיא מושפעת המון מהגישה שאנחנו מביאים. אם אנחנו לוקחים את ההלוואה בלחץ מתוך תחושת דחיפות, אזי שאין לנו מה להתפלא שההלוואה היא בתנאים פחות טובים מזו שיכולנו למצוא במקום אחר. הלחץ בו אנחנו שקועים גרם לנו לא לבצע חיפוש ומחקר אודות הלוואה מתאימה בתנאים טובים. זה נכון אגב גם למקרים בהם אנחנו לא לחוצים אלא נוהגים בגישה לא אחראית ועצלנית, לפיה אנחנו נוטלים את ההצעה הראשונה שאנחנו מקבלים. אין שום הצדקה ליטול הלוואה בלי לבצע בדיקה מקיפה קודם לכן.

אם אנחנו לוקחים הלוואה בחוכמה בלי לחץ עם מחשבה מוקדמת, סקר שוק ובחינה מדוקדקת של התנאים אז אנחנו יכולים ליהנות מהלוואה בתנאים טובים מאוד ולא רק זה, אנחנו יכולים גם להתווכח ולנהל מו"מ מול הבנק או מול הגורם המלווה כך שנקבל אותה בתנאים הרבה יותר אפילו מאלה שמציעים לנו.

כיצד ניקח הלוואה בחוכמה

בשלב הראשון, אנחנו צריכים להכין תוכנית ברורה בה יהיה מפורט כמה כסף אנחנו צריכים ומה יכולת ההחזר שלנו. מדובר על יכולות החזר לטווח קצר ולטווח ארוך. מן הסתם היכולת שלנו לדעת מהי יכולת ההחזר לטווח קצר טובה יותר מהיכולת להכיר את תנאי ההחזר שלנו לטווח ארוך. אך אנחנו יכולים ליצור מדדים ומשתנים שונים שיעזרו לנו לדעת. למשל, משכורת עתידיות, הוצאות שאנחנו יודעים בוודאות שיהיו לנו, הוצאות לא צפויות שאנחנו לוקחים בחשבון, הכנסות אפשריות ועוד.

בשלב השני, עלינו להכיר את כל המושגים בתחום, לדעת להבחין ביניהם ולהבין כיצד הם יכולים לעזור לנו. מדובר על מושגים כמו קרדיט, אשראי מתגלגל, ריבית קבועה, ריבית צמודה למדד, ועוד. ככל שנדע יותר את המושגים, כך נבין טוב יותר על מה מדברים איתנו בזמן שאנחנו נוטלים הלוואה, ואז נוכל גם להתווכח מול הגורמים השונים בצורה הרבה יותר מקצועית.

בשלב השלישי נכין טבלה מסודרת של כל ההצעות עם כל התנאים השונים. אז נוכל לבצע השוואה מקיפה ויסודית, רק כך נוכל להחליט איזו הלוואה הכי מתאימה לנו. לשם הכנת הטבלה יש לקבל הצעות מכמה שיותר מקומות ולא להסתפק במקום אחד או שניים שמציעים לנו הלוואה.