אישור ניהול תקין לעמותה- כל הטפסים שיש להגיש

 

ניהול עמותה מצריך עבודה קפדנית ויסודית הכוללת הגשת דוחות מדויקים, הגשת כל המסמכים בזמן וכמובן דיווחים אמיתיים לרשם העמותות. ניהול לא תקין של עמותה עשוי לגרור אי קבלת תקציבים מהמדינה, מה שעשוי להוביל לפירוקה של העמותה במוקדם או במאוחר. אישור ניהול תקין לעמותה חיוני וחשוב לא רק לתפקודה היום יומי של העמותה אלא גם לתדמיתה, עמותה שאינה זוכה לאישור ניהול תקין מכל סיבה שהיא מביאה על עצמה כתם שחור שכאמור פוגע בעמותה מבחינה כלכלית אבל גם מבחינה ציבורית. יש להדגיש כי הכסף המועבר לעמותות מגיע לרוב מתרומות וכספי מדינה, במידה והעמותה אינה מצליחה להציג את הכנסותיה והוצאותיה הכלכליים הדבר מראה על חוסר שקיפות קרי אינה מראה לתורמים ולמשלמי המיסים לאן הולכים הכספים. אחרי שנים לא פשוטות בכל הקשור לעמותות וניהול תקין הוחלט כי מלבד כל המסמכים הרגילים יוגשו גם מסמכים נוספים הכוללים את הפרוטוקולים של הישיבות, דוחות מילוליים, דוח שנתי מפורט ועוד. בעזרת המסמכים האלו מציגה למעשה העמותה את פעולה ובין היתר לאן הולכים הכספים, מהן המשכורות של הבכירים בעמותה, השימוש העיקרי בכספים, מיהם האנשים החזקים והמחליטים בעמותה ועוד.

ניהול תקין של העמותה – תנאי הכרחי לכל עמותה

עמותות רבות מתוקצבות על ידי המדינה, כלומר על ידי המיסים, כלומר על ידי כולנו. זכותם של כל אזרח ואזרחית במדינת ישראל להבין בדיוק מהו השימוש בכספם ומהי מטרתו העיקרית. עמותה שאינה מציגה את המסמכים הרלוונטיים לא תזכה באישור של ניהול תקין ובמצב כזה למעשה תוותר על חלק נכבד מהכנסותיה. אישור ניהול תקין לעמותה לא חיוני רק מבחינת המשך ניהולה התקין מבחינה תדמיתית אלא גם מבחינה כספית שכן ללא הכסף המגיע מהמדינה יש אפשרות ריאלית לפירוק העמותה. לפיכך, ניהול תקין הוא תנאי הכרחי לכל עמותה, הכסף שמגיע מהמיסים הוא חשוב מאוד למען המטרות לשמן הוקמה העמותה מלכתחילה, ללא הכספים האלו כולם למעשה נפגעים- העמותה עצמה, המדינה וכמובן האזרחים.

ניהול תקין – אסון לעבריינים

ניהול תקין של עמותה קיבל תאוצה בשנים האחרונות מכיוון שהייתה הבנה כי עמותה יכולה להיות גן עדן עבור מלביני הון או אנשים העוברים על החוק. ניהול תקין של עמותה הוא למעשה שקיפות ההתנהלות הכלכלית, בניגוד לאדם פרטי שיכול לעשות בחשבון הבנק שלו כרצונו הרי שבעמותה זה עובד אחרת כי מדובר בכסף ציבורי. לכן, ניהול תקין מסנדל את מעלימי המס או מלביני ההון ומאפשר לכל אזרח ואזרחית במדינת ישראל לראות את כל הנתונים ולדעת בביטחון שהכסף שמגיע מתרומות או מהמיסים מגיע למקומות הנכונים.